top of page

Osnov ugovorne obaveze - Advokatska kancelarija Topić Banjaluka

Osnov ugovorne obaveze, kauza, predstavlja jedan od bitnih uslova za nastanak punovažnog ugovora. On objašnjava rađanje ugovornih obaveza ili tačnije odgovara na pitanje zašto se dužnik obavezuje, cur debetur. Prema klasičnom shvatanju, kauza predstavlja cilj kome stranke teže prilikom zaključenja ugovora i to cilj koji je uvijek isti u ugovorima iste vrste. Tako, kod dvostrano obaveznih ugovora obaveza stranaka jedne drugoj uzajamno služe kao kauza: obaveza jedne stranke ima za svoju kauzu obavezu druge stranke.

Advokatska kancelarija Topić Banja Luka, Trideset godina rada

Zakon o obligacionim odnosima Republike Srpske

Službeni list SFRJ, broj 29/1978, 39/1985, 45/1989 - odluka USJ i 57/1989 i Službeni glasnik Republike Srpske, broj 17/1993, 3/1996, 37/2001 - dr. zakon, 39/2003 i 74/2004

Glava II
Nastanak obaveza

Odjeljak 1
Ugovor

III Osnov ugovorne obaveze

Dopušten osnov ugovorne obaveze

Dopušten osnov ugovorne obaveze

Član 51

(1) Svaka ugovorna obaveza mora imati dopušten osnov.

(2) Osnov je nedopušten ako je protivan prinudnim propisima, javnom poretku ili dobrim običajima.

(3) Pretpostavlja se da obaveza ima osnov iako nije izražen.

Osnov ugovorne obaveze, kauza, predstavlja jedan od bitnih uslova za nastanak punovažnog ugovora. On objašnjava rađanje ugovornih obaveza ili tačnije odgovara na pitanje zašto se dužnik obavezuje, cur debetur. Međutim, to objašnjenje na planu teorijskog raspravljanja izazvalo je nastanak čitavog niza različitih shvatanja. Sva se ona mogu, redom kako su nastajala, svrstati u tri osnovna pravca: klasično shvatanje kauze, negacija kauze, i novija shvatanja kauze u okviru kojih se razlikuju ona koja prihvataju jedan objektivan kriterijum, i najzad, ona koja u izvjesnom smislu, predstavljaju mješovito shvatanje kauze, podrazumijevajući i subjektivne i objektivne kriterijume.

Prema klasičnjom shvatanju, kauza predstavlja cilj kome stranke teže prilikom zaključenja ugovora i to cilj koji je uvijek isti u ugovorima iste vrste. Tako, kod dvostrano obaveznih ugovora obaveze stranaka jedne drugoj uzajamno služe kao kauza: obaveza jedne stranke ima za svoju kauzu obavezu druge stranke. Kada se ovo pravilo primijeni na kupoprodaju, onda ono otkriva da se svaki prodavac obavezuje prema kupcu samo zato što se kupac obavezuje prema prodavcu. Na pitanje, zašto se prodavac obavezuje da preda stvar kupcu, odgovor je: zato što se kupac obavezuje da mu preda ugovorenu cijenu.

Prema tome, neposredni cilj ili kaiza kod ove vrste ugovora uvijek je ista bez obzira na različitost motiva, pobuda, ili ličnost ugovornika. Stranke mogu prilikom zaključenja ugovora imati veoma različite motive, pa i nedopištene sa gledišta pravnog ili moralnog poretka, ali samo jedan od njih je kod određene vrste ugovora uvijek relevantan i evidentan, on je uvijek isti kod određene vrste ugovora: svaki prodavac, bez obzira na različitost motiva, obavezuje se uvijek radi toga što se i kupac obavezuje prema njemu. Prema tome, obaveza jednog ugovornika je neposredan motiv obaveze drugog ugovornika, i taj motiv dobija snagu uniformne činjenice koju nazivamo kauzom ili osnovom ugovora.

Ništavost ugovora zbog osnova obaveze

Ništavost ugovora zbog osnova obaveze

Član 52

Ako osnov ne postoji ili je nedopušten, ugovor je ništav.

Sa gledišta sankcije ništavosti, razlikovanje odsustva osnova od njegove nedopuštenosti ne predstavlja praktičan interesjer su pravne posljedice u oba slučaja iste: ugovor ne proizvodi pravna dejstva odnosno on je pogođen sankcijom ništavosti. To znači, da se na ovu ništavost može pozvati svako zainteresovano lice i na nju se pazi po službenoj dužnosti, a pravo na isticanje ništavosti ne gasi se, takav ugovor ne može konvalidirati samim protekom vremena, tužbom se zahtijeva utvrđivanje ništavosti, što znači da sudska odluka ima deklarativan karakter.

Kod dvostrano obaveznih ugovora odsustvo osnova postoji u slučaju kada je jedna obaveza bez predmeta ili kad je predmet nemoguće izvršiti; obaveza druge strane tada je bez osnova, npr. obaveza kupca će biti bez osnova, ako je individualno određena i nezamjenjljiva stvar koja predstavlja predmet prodavčeve obaveze bila potpuno propala već u momentu zaključenja ugovora, i obrnuto, obaveza prodavca biće bez osnova ako se prema upotrebljenim izrazima u ugovoru cijena ne može smatrati određenom ili odredivom, isto tako, obaveza jedne stranke ostaje bez osnova ukoliko druga stranka ne izvrši svoju dospjelu obavezu.

Pobude za zaključenje ugovora

Pobude za zaključenje ugovora

Član 53

(1) Pobude iz kojih je ugovor zaključen ne utiču na njegovu punovažnost.

(2) Ali, ako je nedopuštena pobuda bitno uticala na odluku jednog ugovarača da zaključi ugovor i ako je to drugi ugovarač znao ili morao znati, ugovor će biti bez dejstva.

(3) Ugovor bez naknade nema pravno dejstvo i kad drugi ugovarač nije znao da je nedopuštena pobuda bitno uticala na odluku njegovog saugovarača.

Kontaktirajte nas

 

Telefoni: 051/220-270
                 065-511-122

Zajednička advokatska kancelarija Topić

Advokati Ružica Topić i Srđan Štrkić
Braće Mažar i majke Marije 48
78 000 Banjaluka, RS, BiH

​​

E-mail:

advokatskakancelarijatopic@gmail.com

IV Sposobnost za zaključivanje ugovora

Sposobnost za zaključivanje ugovora

Ugovori pravnog lica

Ugovori pravnog lica

Član 54

(1) Pravno lice može zaključivati ugovore u pravnom prometu u okviru svoje pravne sposobnosti.

(2) Ugovor zaključen protivno odredbi stava 1. ovog člana nema pravno dejstvo.

(3) Savesna strana može zahtevati naknadu štete koju je pretrpela usled zaključenja ugovora koji nema pravno dejstvo.

Saglasnost u pravnom licu za zaključenje ugovora 

Saglasnost u pravnom licu za zaključenje ugovora

Član 55

(1) Kad je opštim aktom pravnog lica određeno i u registar upisano da njegov zastupnik može zaključiti određeni ugovor samo uz saglasnost nekog organa, saglasnost se može dati prethodno, istovremeno ili naknadno, ako što drugo nije upisano u registar.

(2) Druga strana ima pravo da pozove pravno lice da se njegov ovlašćeni organ u primerenom roku izjasni da li daje saglasnost, pa ako to ovaj ne učini, smatraće se da saglasnost nije data.

(3) Naknadna saglasnost ima povratno dejstvo, ako drukčije nije ugovoreno.

(4) Ako saglasnost nije data, smatra se da ugovor nije ni zaključen.

(5) Kad se prema odredbama ovog člana smatra da ugovor nije zaključen, savesna strana može zahtevati od pravnog lica pravičnu naknadu.

(6) Odredbe prethodnih stavova primenjuju se i u slučaju kad je opštim aktom pravnog lica određeno da zastupnik može zaključiti neki ugovor samo zajedno s određenim organom tog pravnog lica.

Pravno lice, kao što je preduzeće, tj. privredno društvo, može preduzimati pravne radnje samo preko fizičkih lica. Ali u jednom privrednom društvu, koje može imati nekoliko stotina, pa i hiljada vlasnika i radnika, ne mogu svi zaključivati ugovore u kojima će se preduzeće pojavljivati kao ugovorna strana. Zato privredno društvo istupa u pravnom prometu preko svojih zastupnika. Privredno društvo mogu zastupati razna lica. Na prvom mjestu to je direktor, a uz direktora privredno društvo mogu zastupati lica određena statutom privrednog društva, punomoćnici i prokuristi. Prvi stav ovog člana odnosi se na one zastupnike privrednog društva čije se ime upisuje u sudski registar, a čija ovlašćenja u pogledu zaključivanja ugovora za privredno društvo mogu biti ograničena. To su direktor i statutarni zastupnici preduzeća. U pogledu prokuriste se prvi stav ovog člana ne može primijeniti, jer se ovlašćenja iz prokure ne mogu ograničiti.

Ugovor poslovno nesposobnog lica

Ugovor poslovno nesposobnog lica

Član 56

(1) Za zaključenje punovažnog ugovora potrebno je da ugovarač ima poslovnu sposobnost koja se traži za zaključenje tog ugovora.

(2) Ograničeno poslovno sposobno lice može bez odobrenja svog zakonskog zastupnika zaključivati samo one ugovore čije mu je zaključivanje zakonom dozvoljeno.

(3) Ostali ugovori tih lica ako su zaključeni bez odobrenja zakonskog zastupnika rušljivi su, ali mogu biti osnaženi njegovim naknadnim odobrenjem.

Pravo saugovarača poslovno nesposobnog lica

Pravo saugovarača poslovno nesposobnog lica

Član 57

(1) Saugovarač poslovno nesposobnog lica koji nije znao za njegovu poslovnu nesposobnost može odustati od ugovora koji je zaključio sa njim bez odobrenja njegovog zakonskog zastupnika.

(2) Isto pravo ima i saugovarač poslovno nesposobnog lica koji je znao za njegovu poslovnu nesposobnost, ali je bio prevaren od njega da ima odobrenje svog zakonskog zastupnika.

(3) Ovo pravo se gasi po isteku trideset dana od saznanja za poslovnu nesposobnost druge strane, odnosno za odsustvo odobrenja zakonskog zastupnika, ali i ranije ako zakonski zastupnik bude odobrio ugovor pre nego što taj rok istekne.

Pozivanje zakonskog zastupnika da se izjasni

Pozivanje zakonskog zastupnika da se izjasni

Član 58

(1) Saugovarač poslovno nesposobnog lica koji je zaključio ugovor sa njim bez odobrenja njegovog zakonskog zastupnika može pozvati zakonskog zastupnika da se izjasni da li odobrava taj ugovor.

(2) Ako se zakonski zastupnik ne izjasni u roku od trideset dana od ovog poziva da ugovor odobrava, smatraće se da je odbio da dâ odobrenje.

Kad ugovarač stekne poslovnu sposobnost poslije zaključenja ugovora

Kad ugovarač stekne poslovnu sposobnost poslije zaključenja ugovora

Član 59

Poslovno sposobno lice može zahtevati da se poništi ugovor koji je bez potrebnog odobrenja zaključilo za vreme svoje ograničene poslovne sposobnosti samo ako je tužbu podnelo u roku od tri meseca od dana sticanja potpune poslovne sposobnosti.

Mane volje kod zaključenja ugovora

V Mane volje kod zaključenja ugovora

Prijetnja kod zaključenja ugovora

Prijetnja kod zaključenja ugovora

Član 60

(1) Ako je ugovorna strana ili neko treći nedopuštenom pretnjom izazvao opravdani strah kod druge strane tako da je ova zbog toga zaključila ugovor, druga strana može tražiti da se ugovor poništi.

(2) Strah se smatra opravdanim ako se iz okolnosti vidi da je ozbiljnom opasnošću ugrožen život, telo ili drugo značajno dobro ugovorne strane ili trećeg lica.

Bitna zabluda kod zaključenja ugovora

Bitna zabluda kod zaključenja ugovora

Član 61

(1) Zabluda je bitna ako se odnosi na bitna svojstva predmeta, na lice sa kojim se zaključuje ugovor ako se zaključuje s obzirom na to lice, kao i na okolnosti koje se po običajima u prometu ili po nameri stranaka smatraju odlučnim, a strana koja je u zabludi ne bi inače zaključila ugovor takve sadržine.

(2) Strana koja je u zabludi može tražiti poništaj ugovora zbog bitne zablude, osim ako pri zaključenju ugovora nije postupala s pažnjom koja se u prometu zahteva.

(3) U slučaju poništaja ugovora zbog zablude, druga savesna strana ima pravo da traži naknadu pretrpljene štete bez obzira na to što strana koja je u zabludi nije kriva za svoju zabludu.

(4) Strana koja je u zabludi ne može se na nju pozivati ako je druga strana spremna da izvrši ugovor kao da zablude nije bilo.

Zabluda o pobudi kod ugovora bez naknade

Zabluda o pobudi kod ugovora bez naknade

Član 62

Kod ugovora bez naknade bitnom zabludom se smatra i zabluda o pobudi koja je bila odlučna za preuzimanje obaveze.

Nesporazum kod zaključenja ugovora

Nesporazum kod zaključenja ugovora

Član 63

Kad strane veruju da su saglasne, a u stvari među njima postoji nesporazum o prirodi ugovora ili o osnovu ili o predmetu obaveze, ugovor ne nastaje.

Posredna izjava kod zaključenja ugovora

Posredna izjava kod zaključenja ugovora

Član 64

Zabluda lica preko koga je strana izjavila svoju volju smatra se isto kao i zabluda u vlastitom izjavljivanju volje.

Prevara kod zaključenja ugovora

Prevara kod zaključenja ugovora

Član 65

(1) Ako jedna strana izazove zabludu kod druge strane ili je održava u zabludi u nameri da je time navede na zaključenje ugovora, druga strana može zahtevati poništaj ugovora i onda kad zabluda nije bitna.

(2) Strana koja je zaključila ugovor pod prevarom ima pravo da zahteva naknadu pretrpljene štete.

(3) Ako je prevaru učinilo treće lice prevara utiče na sam ugovor ako je druga ugovorna strana u vreme zaključenja ugovora znala ili morala znati za prevaru.

(4) Ugovor bez naknade može se poništiti i kad je prevaru učinilo treće lice, bez obzira na to da li je druga ugovorna strana u vreme zaključenja ugovora znala ili morala znati za prevaru.

Prividan ugovor

Prividan ugovor

Član 66

(1) Prividan ugovor nema dejstva među ugovornim stranama.

(2) Ali, ako prividan ugovor prikriva neki drugi ugovor, taj drugi važi ako su ispunjeni uslovi za njegovu pravnu valjanost.

(3) Prividnost ugovora ne može se isticati prema trećem savesnom licu.

Kontaktirajte nas

 

Telefoni: 051/220-270
                 065-511-122

Zajednička advokatska kancelarija Topić

Advokati Ružica Topić i Srđan Štrkić
Braće Mažar i majke Marije 48
78 000 Banjaluka, RS, BiH

​​

E-mail:

advokatskakancelarijatopic@gmail.com

VI Forma ugovora

Forma ugovora

Neformalnost ugovora

Neformalnost ugovora

Član 67

(1) Zaključenje ugovora ne podliježe nikakvoj formi, osim ako je zakonom drukčije određeno.

(2) Zahtev zakona da ugovor bude zaključen u određenoj formi važi i za sve docnije izmene ili dopune ugovora.

(3) Ali su punovažne docnije usmene dopune o sporednim tačkama o kojima u formalnom ugovoru nije ništa rečeno ukoliko to nije protivno cilju radi koga je forma propisana.

(4) Punovažne su i docnije usmene pogodbe kojima se smanjuju ili olakšavaju obaveze jedne ili druge strane, ako je posebna forma propisana samo u interesu ugovornih strana.

Raskidanje formalnih ugovora

Raskidanje formalnih ugovora

Član 68

Formalni ugovori mogu biti raskinuti neformalnim sporazumom, izuzev ako je za određeni slučaj zakonom predviđeno što drugo, ili ako cilj zbog koga je propisana forma za zaključenje ugovora zahteva da raskidanje ugovora bude obavljeno u istoj formi.

Ugovorena forma

Ugovorena forma

Član 68

Formalni ugovori mogu biti raskinuti neformalnim sporazumom, izuzev ako je za određeni slučaj zakonom predviđeno što drugo, ili ako cilj zbog koga je propisana forma za zaključenje ugovora zahteva da raskidanje ugovora bude obavljeno u istoj formi.

Sankcija nedostatka potrebne forme

Sankcija nedostatka potrebne forme

Član 70

(1) Ugovor koji nije zaključen u propisanoj formi nema pravno dejstvo ukoliko iz cilja propisa kojim je određena forma ne proizlazi što drugo.

(2) Ugovor koji nije zaključen u ugovorenoj formi nema pravno dejstvo ukoliko su stranke punovažnost ugovora uslovile posebnom formom.

Pretpostavka potpunosti isprave

Pretpostavka potpunosti isprave

Član 71

(1) Ako je ugovor zaključen u posebnoj formi, bilo na osnovu zakona bilo po volji stranaka, važi samo ono što je u toj formi izraženo.

(2) Ipak, biće punovažne istovremene usmene pogodbe o sporednim tačkama o kojima u formalnom ugovoru nije ništa rečeno, ukoliko nisu u suprotnosti sa njegovom sadržinom ili ako nisu protivne cilju zbog koga je forma propisana.

(3) Punovažne su i istovremene usmene pogodbe kojima se smanjuju ili olakšavaju obaveze jedne ili obe strane ako je posebna forma propisana samo u interesu ugovornih strana.

Sastavljanje isprave kod zaključenja ugovora

Sastavljanje isprave kod zaključenja ugovora

Član 72

(1) Kad je za zaključenje ugovora potrebno sastaviti ispravu, ugovor je zaključen kad ispravu potpišu sva lica koja se njim obavezuju.

(2) Ugovarač koji ne zna pisati staviće na ispravu rukoznak overen od dva svedoka ili od suda, odnosno drugog organa.

(3) Za zaključenje dvostranog ugovora dovoljno je da obe strane potpišu jednu ispravu ili da svaka od strana potpiše primerak isprave namenjen drugoj strani.

(4) Zahtev pismene forme je ispunjen ako strane izmenjaju pisma ili se sporazumeju teleprinterom ili nekim drugim sredstvom koje omogućava da se sa izvesnošću utvrde sadržina i davalac izjave.

Kad je izvršen ugovor kome nedostaje forma

Kad je izvršen ugovor kome nedostaje forma

Član 73

Ugovor za čije se zaključenje zahteva pismena forma smatra se punovažnim iako nije zaključen u toj formi ako su ugovorne strane izvršile, u celini ili u pretežnom delu, obaveze koje iz njega nastaju, osim ako iz cilja zbog koga je forma propisana očigledno ne proizlazi što drugo.

VII Uslov kod zaključenja ugovora

Uslov kod zaključenja ugovora

Uslovi i njihovo dejstvo kod zaključenja ugovora

Uslovi i njihovo dejstvo kod zaključenja ugovora

Član 74

(1) Ugovor je zaključen pod uslovom ako njegov nastanak ili prestanak zavisi od neizvesne činjenice.

(2) Ako je zaključen pod odložnim uslovom pa se uslov ispuni, ugovor deluje od trenutka njegovog zaključenja, osim ako iz zakona, prirode posla ili volje strana ne proističe nešto drugo.

(3) Ako je zaključen pod raskidnim uslovom, ugovor prestaje važiti kad se uslov ispuni.

(4) Smatra se da je uslov ostvaren ako njegovo ostvarenje, protivno načelu savesnosti i poštenja, spreči strana na čiji je teret određen, a smatra se da nije ostvaren ako njegovo ostvarenje, protivno načelu savesnosti i poštenja, prouzrokuje strana u čiju je korist određen.

Nedopušten ili nemoguć uslov kod zaključenja ugovora

Nedopušten ili nemoguć uslov kod zaključenja ugovora

Član 75

(1) Ništav je ugovor u kome je postavljen odložni ili raskidni uslov protivan prinudnim propisima, javnom poretku ili dobrim običajima.

(2) Ugovor zaključen pod nemogućim odložnim uslovom je ništav, a nemoguć raskidni uslov smatra se nepostojećim.

Obezbjeđenje uslovnog prava kod zaključenja ugovora

Obezbjeđenje uslovnog prava kod zaključenja ugovora

 Član 76

Ako je ugovor zaključen pod odložnim uslovom, poverilac čije je pravo uslovljeno može zahtevati odgovarajuće obezbeđenje tog prava ako je njegovo ostvarenje ugroženo.

VIII Rok kod zaključenja ugovora

Rok kod zaključenja ugovora

Računanje vremena kod zaključenja ugovora

Računanje vremena kod zaključenja ugovora

Član 77

(1) Rok određen u danima počinje teći prvog dana posle događaja od koga se rok računa, a završava se istekom poslednjeg dana roka.

(2) Rok određen u nedeljama, mesecima ili godinama završava se onog dana koji se po imenu i broju poklapa sa danom nastanka događaja od koga rok počinje da teče, a ako takvog dana nema u poslednjem mesecu, kraj roka pada na poslednji dan tog meseca.

(3) Ako poslednji dan roka pada u dan kada je zakonom određeno da se ne radi, kao poslednji dan roka računa se sledeći radni dan.

(4) Početak meseca označava prvi dan u mesecu, sredina - petnaesti, a kraj - poslednji dan u mesecu, ako što drugo ne proizlazi iz namere stranaka ili iz prirode ugovornog odnosa.

Primjena pravila o uslovu kod ugovora

Primjena pravila o uslovu kod ugovora

Član 78

Kad dejstvo ugovora počinje od određenog vremena, shodno se primenjuju pravila o odložnom uslovu, a kad ugovor prestaje da važi po isteku određenog roka, shodno se primenjuju pravila o raskidnom uslovu.

IX Kapara i odustanica

1. Kapara

Kapara

Vraćanje i uračunavanje kapare

Vraćanje i uračunavanje kapare

Član 79

(1) Ako je u trenutku zaključenja ugovora jedna strana dala drugoj izvestan iznos novca ili izvesnu količinu drugih zamenljivih stvari kao znak da je ugovor zaključen (kapara), ugovor se smatra zaključenim kad je kapara data, ako nije što drugo ugovoreno.

(2) U slučaju ispunjenja ugovora, kapara se mora vratiti ili uračunati u ispunjenje obaveze.

(3) Ako što drugo nije ugovoreno, strana koja je dala kaparu ne može odustati od ugovora ostavljajući kaparu drugoj strani, niti to može učiniti druga strana vraćanjem udvojene kapare.

Neizvršenje ugovora

Neizvršenje ugovora

Član 80

(1) Ako je za neizvršenje ugovora odgovorna strana koja je dala kaparu, druga strana može po svom izboru tražiti izvršenje ugovora, ako je to još moguće, ili tražiti naknadu štete, a kaparu uračunati u naknadu ili vratiti, ili se zadovoljiti primljenom kaparom.

(2) Ako je za neizvršenje ugovora odgovorna strana koja je primila kaparu, druga strana može, po svom izboru, tražiti izvršenje ugovora, ako je to još moguće, ili tražiti naknadu štete i vraćanje kapare, ili tražiti vraćanje udvojene kapare.

(3) U svakom slučaju, kad druga strana traži izvršenje ugovora, ona ima pravo i na naknadu štete koju trpi zbog zadocnjenja.

(4) Sud može na zahtev zainteresovane strane smanjiti preterano veliku kaparu.

Kapara u slučaju djelimičnog ispunjenja obaveze

Kapara u slučaju djelimičnog ispunjenja obaveze

Član 81

(1) U slučaju delimičnog ispunjenja obaveze, poverilac ne može zadržati kaparu, nego može tražiti ispunjenje ostatka obaveze i naknadu štete zbog zadocnjenja, ili tražiti naknadu štete zbog nepotpunog ispunjenja, ali se u oba slučaja kapara uračunava u naknadu.

(2) Ako poverilac raskine ugovor i vrati ono što je primio kao delimično ispunjenje, on može birati između ostalih zahteva koji pripadaju jednoj strani kad je ugovor ostao neizvršen krivicom druge.

2. Odustanica

Odustanica

Uloga odustanice

Uloga odustanice

Član 82

(1) Sporazumom ugovornih strana može se ovlastiti jedna ili svaka strana da odustane od ugovora davanjem odustanice.

(2) Kad strana u čiju je korist ugovorena odustanica izjavi drugoj strani da će dati odustanicu, ona više ne može zahtevati izvršenje ugovora.

(3) Strana ovlašćena da odustane dužna je dati odustanicu istovremeno sa izjavom o odustajanju.

(4) Ako ugovarači nisu odredili rok do koga ovlašćena strana može odustati od ugovora, ona to može učiniti sve dok ne protekne rok određen za ispunjenje njene obaveze.

(5) Ovo pravo odustajanja od ugovora prestaje i kad strana u čiju je korist ugovoreno počne ispunjavati svoje obaveze iz tog ugovora ili primati ispunjenje od druge strane.

Kapara kao odustanica

Kapara kao odustanica

Član 83

(1) Kad je uz kaparu ugovoreno pravo da se odustane od ugovora, onda se kapara smatra kao odustanica i svaka strana može odustati od ugovora.

(2) U ovom slučaju, ako odustane strana koja je dala kaparu, ona je gubi, a ako odustane strana koja je kaparu primila, ona je udvojeno vraća.

bottom of page