Prestanak braka - Advokatska kancelarija Topić Banjaluka
Brak je ustanova od posebne važnosti za društvo. Nastanak, zaključenje braka, obilježava se određenim aktom. Od toga momenta nastaju pravne posljedice braka koje su vrlo značajne. Prestankom braka prestaju i pravne posljedice braka. Stoga je prestanak braka pravna činjenica koja se mora precizno urediti. Brak prestaje: 1. smrću bračnog druga, 2. proglašenjem nestalog bračnog druga umrlim, 3. poništenjem i 4. razvodom braka.
Porodični zakon Republike Srpske
Službeni glasnik Republike Srpske broj 17/2023
GLAVA IV
Prestanak braka
Prestanak braka i poništenje braka
Načini prestanka braka
Član 43
Brak prestaje smrću bračnog supružnika, proglašenjem nestalog bračnog supružnika umrlim, poništenjem braka i razvodom braka.
Ako je bračni supružnik proglašen umrli, brak prestaje danom koji je po pravosnažnoj odluci suda utvrđen kao dan njegove smrti.
Brak prestaje poništenjem i razvodom kad presuda suda o poništenju, odnosno razvodu braka postane pravosnažna.
Brak je ustanova od posebne važnosti za društvo. Nastanak, zaključenje braka, obilježava se određenim aktom. Od toga momenta nastaju pravne posljedice braka koje su vrlo značajne. Prestankom braka prestaju i pravne posljedice braka. Stoga je prestanak braka pravna činjenica koja se mora precizno urediti.
Brak prestaje: 1. smrću bračnog druga, 2. proglašenjem nestalog bračnog druga umrlim, 3. poništenjem i 4. razvodom braka. Poništenjem braka prestaje nevažeći brak, a smrću jednog ili istovremenom smrću oba bračna druga, proglašenjem jednog ili oba bračna druga umrlim i razvodom braka, prestaje punovažan brak. Osim ovih načina prestanka braka potrebno je istaći i dejstvo nepostojećih brakova.
1. Smrt bračnog druga. Brak je zakonom uređena zajednica života muškarca i žene. On nije valjan ako nije zaključen u cilju zajednice života bračnih drugova. Smrću jednog ili oba bračna druga ova zajednica života prirodno prestaje pa i prestanak braka nastupa po sili zakona.
2. Proglašenje nestalog bračnog druga umrlim. U toku trajanja braka mogu se steći takve okolnosti iz kojih je neizvjesno da li je jedan bračni drug živ ili je umro. Okolnosti u kojima se jedan bračni drug našao mogu izazvati smrt i o njemu se gube svi tragovi tako da mu je boravište i prebivalište nepoznato. Zbog toga se smatra nestalim licem. S obzirom na opasnosti koje ozbiljno dovode u pitanje njegov život i protek određenog vremena i druge pretpostavke, bračni drug se smatra umrlim.
3. Razvod braka. U pravnoj teoriji se razvod braka definiše kao prestanak punovažnog braka, na zahtjev jednog ili oba bračna druga, za vrijeme života bračnih drugova, odlukom nadležnog državnog organa, suda, zbog okolnosti nastalih u toku braka, koje su, prema zakonu, opravdan razlog za razvod.
4. Poništenje braka i nepostojeći brak. Poništenjem braka, kada se utvrdi da je prilikom njegovog zaključenja postojala koja od bračnih smetnji nastupaju iste pravne posljedice za bračne drugove kao i razvodom braka. Brak prestaje samo za budućnost, ex nunc. Sve do pravosnažnosti presude brak je postojao i proizvodio posljedice na bračne drugove, djecu i treća lica.
Usluge koje pruža Advokatska kancelarija Topić Banjaluka u oblasti Bračnog prava
Advokatska kancelarija Topić Banjaluka pruža pravne savjete i zastupanje pred nadležnim sudovima u sporovima za razvod braka i u sporovima oko podjele imovine stečene u toku trajanja bračne ili vanbračne zajednice.
Za potrebe svojih klijenata u postupku razvoda braka Advokatska kancelarija Topić Banjaluka sačinjava i priprema tužbe za razvod braka, prijedloge za sporazumni razvod braka, kao i kasnije zastupanje na ročištima.
Advokatska kancelarija Topić Banjaluka u rješavanju odnosa u vanbračnoj zajednici vodi postupke dokazivanja postojanja vanbračne zajednice i imovinskog doprinosa svakog partnera prilikom sticanja imovine u vanbračnoj zajednici. Kod podjele imovine Advokatska kancelarija Topić Banjaluka zastupa klijente u sporovima u kojima su predmet dokazivanje postojanja i visine udjela supružnika u zajedničkoj imovini. U slučajevima osporavanja očinstva Advokatska kancelarija Topić Banjaluka može biti od pomoći kod utvrđivanja očinstva.
Advokatska kancelarija Topić Banjaluka pruža usluge kod utvrđivanja alimentacije za maloljetno dijete, suprugu ili druge srodnike. U slučajevima razvoda braka roditelja sa maloljetnom djecom dajemo savjete i zastupamo klijente jer se tada radi o davanju zajedničke djece na odgoj, brigu i staranje.
Pomažemo u slučajevima lišavanja poslovne sposobnosti kod osoba koje više nisu sposobne da samostalno odlučuju o svojim pravima i obavezama, a sve da ne bi napravili štetu sami sebi ili članovima najbliže porodice.
Kontaktirajte nas
Telefoni: 051/220-270
065-511-122
Zajednička advokatska kancelarija Topić
Advokati Ružica Topić i Srđan Štrkić
Braće Mažar i majke Marije 48
78 000 Banjaluka, RS, BiH
E-mail:
Razlozi za poništenje braka
Član 44
Brak će se poništiti ako se utvrdi da je prilikom njegovog zaključenja postojala neka od smetnji za zaključenje braka navedenih u čl. 29. do 35. ovog zakona.
Brak će se poništiti ako se utvrdi da prilikom njegovog zaključenja nije bio ispunjen jedan od uslova navedenih u članu 16. ovog zakona
Poništenje braka zaključenog u zabludi može tražiti samo bračni supružnik koji je u zabludi pristao na brak. Tužba se može podnijeti u roku od jedne godine od dana saznanja za zabludu, a bračni supružnici su za to vrijeme živjeli zajedno. Pravo na tužbu za poništenje braka iz razloga navedenih u članovima 29, 30, 31 i 34. Porodičnog zakona, pripada bračnim supružnicima, svakom licu koje ima pravni interes da brak bude poništen i organu starateljstva. Neće se poništiti novi brak koji je zaključen za vrijeme trajanja ranijeg braka jednog od bračnih supružnika, ako je raniji brak u međuvremenu prestao.
Pravo na tužbu za poništenje braka za vrijeme dok traje razlog iz člana 32. Porodičnog zakona Republike Srpske pripada bračnim supružnicima i organu starateljstva. Nakon prestanka razloga iz prethodnog stava, pravo na tužbu za poništenje braka pripada samo bračnom supružniku koji je bio nesposoban za rasuđivanje, a ako je bračnom supružniku oduzeta ili ograničena poslovna sposobnost, u roku od jedne godine od pravosnažnosti odluke o vraćanju poslovne sposobnosti.
Pravo na tužbu za poništenje braka iz člana 33. Porodičnog zakona Republike Srpske pripada bračnim supružnicima, organu starateljstva i javnom tužilaštvu. Pravo na tužbu za poništenje braka u sčujaveima iz člana 35. Porodičnog zakona pripada bračnim supružnicima. Sud može odbiti zahtjev za poništenje braka koji je zaključen bez dozvole suda između srodnika po tazbini, ako utvrdi da su u vrijeme zaključenja braka postojali ili su naknadno nastali važni razlozi zbog kojih se moglo dozvoliti zaključenje braka među ovim srodnicima.
Pravo na tužbu za poništenje braka koju je bez dozvole suda zaključilo lice koje nije navršilo 18 godina života pripada organu starateljstva, a maloljetnom bračnom supružniku i njegovim roditeljima samo ako nisu nedopuštenim radnjama omogućili zaključenje toga braka.
Sud može odbiti tužbeni zahtjev za poništenje braka ako utvrdi da su u vrijeme zaključivanja braka postojali ili su naknadno nastali opravdani razlozi zbog kojih se može dozvoliti zaključenje braka prije punoljetnosti bračnog supružnika. Brak se ne može poništiti nakon što je maloljetni bračni supružnik navršio 18 godina života, ali bračni supružnik koji je postao punoljetan može podnijeti tužbu za poništenje braka u roku od jedne godine od punoljetnosti.
Ništav brak
Neispunjenost uslova za zaključenje braka i izigravanje cilja braka
Član 45
Brak će se poništiti ako je zaključen suprotno odredbama čl. 16, 29, 31, 32, 33. i 34. ovog zakona.
Pravo na tužbu za poništenje braka iz stava 1. ovog člana pripada bračnim supružnicima, organu starateljstva i svakom licu koje ima pravni interes.
Bračnost kao razlog poništenja braka
Član 46
Brak će se poništiti, ako je zaključen za vrijeme trajanja ranijeg braka jednog od bračnih supružnika.
Pravo na tužbu za poništenje braka iz stava 1. ovog člana pripada bračnim supružnicima, svakom licu koje ima pravni interes da brak bude poništen i organu starateljstva.
Neće se poništiti kasniji brak koji je zaključen za vrijeme trajanja ranijeg braka jednog od bračnih supružnika, ako je raniji brak u međuvremenu prestao
Srodstvo kao razlog za poništenje braka
Član 47
Pravo na tužbu za poništenje braka u slučaju iz člana 33. ovog zakona pripada bračnim supružnicima, organu starateljstva i licima koja imaju pravni interes.
Pravo na tužbu za poništenje braka u slučaju iz člana 34. ovog zakona pripada bračnim supružnicima i licima koja imaju pravni interes.
Sud može odbiti zahtjev za poništenje braka koji je zaključen bez dozvole suda između srodnika po tazbini u prvom stepenu, ako utvrdi da su u vrijeme zaključenja braka postojali ili su naknadno nastali opravdani razlozi zbog kojih se moglo dozvoliti zaključenje braka među ovim srodnicima.
Nesposobnost za rasuđivanje kao razlog za poništenje braka
Član 48
Brak će se poništiti, ako ga je zaključilo lice koje nije sposobno za rasuđivanje.
Pravo na tužbu za poništenje braka iz stava 1. ovog člana pripada bračnim supružnicima, svakom licu koje ima pravni interes da brak bude poništen i organu starateljstva.